Badanie szczelności dachu Wrocław
Szczelność dachu jest niezwykle ważną kwestią, która decyduje o komforcie i bezpieczeństwie użytkowania oraz o trwałości konstrukcji dachu płaskiego. Brak szczelności powoduje zawilgocenie, które z kolei przyczynia się do rozwoju grzyba i utraty ciepła. Sprawdzenie szczelności dachu jest zatem niezwykle ważne i dlatego należy zlecić to zadanie profesjonalistom.
Istnieje wiele metod sprawdzania szczelności dachów płaskich, ale firma termoDach oferuje najnowsze metody — metodę elektryczną wykorzystującą próbnik iskrowy PD240 DC oraz metodę dymową, przeprowadzoną przy użyciu innowacyjnego symulatora mgły i dymu Trotec FS200.
Pierwsza z nich – metoda elektryczna – sprawdzania szczelności dachu oferowaną przez termoDach jest bezinwazyjna. Ta najbardziej zaawansowana metoda przeprowadzana jest na sucho przy użyciu przenośnego generatora prądu. Firma termoDach oferuje sprawdzanie szczelności dachów najnowszym kompaktowym próbnikiem iskrowym PD240 DC. Urządzenie wytwarza napięcie wyjściowe o mocy 240V DC, a prąd jest ograniczony do 2mA. Próbnik iskrowy jest kompatybilny z multimetrami oraz innymi detektorami napięcia mającymi impedancję wejściową większą niż 120KΩ. Testowane mogą być materiały, które nie przewodzą prądu elektrycznego: PCV, PE-HD, TPO, bitum. Jego zaletą jest bardzo długa żywotność baterii. Próbnik jest ognioodporny i posiada najwyższe atesty bezpieczeństwa.
Aby materiał dachowy nie uległ uszkodzeniu, należy podczas sprawdzania szczelności dachu, odpowiednio regulować napięcie, w zależności od miejsca prowadzenia badania. Dachy, na których można zastosować metodę elektryczną przy pomocy próbnika iskrowego PD240 DC:
- stalowy,
- drewniany,
- żelbetowy.
Aktualnie najbardziej popularną metodą badania szczelności dachów jest metoda zlania dachu wodą, która niestety niesie za sobą trochę wad. Ciężko jest dokonać oceny ilościowej oraz znaleźć dokładną lokalizację przeciekania wody, ponadto może wystąpić ryzyko nasączenia materiału termoizolacyjnego wodą oraz może dojść do powstania plam na suficie lub zalania budynku. Najnowszą metodą sprawdzania szczelności dachu jest jeszcze mało znana w Polsce metoda barwionego dymu. Jest ona nieco droższa i bardziej skomplikowana, ale za to dużo bardziej wiarygodna i dokładna.
Metoda aplikacji dymu polega na wtłoczeniu, pod warstwę termoizolacji, lekkiego gazu penetrującego, a następnie na wykryciu ewentualnych nieszczelności, przez które wydostaje się gaz. Metoda ta wymaga profesjonalnej wiedzy oraz dużego doświadczenia. Gaz nie może być trujący dla ludzi i zwierząt oraz szkodliwy dla środowiska, nie może być łatwopalny i stanowić zagrożenia wybuchem. W związku z tym najlepszym wyborem będą niepalne mieszaniny wodorowe lub hel, które dodatkowo przeniknął w najmniejsze nieszczelności.
Metoda dymowa ma jednak jeden minus – trwałe przyklejenie pokrycia do stropu uniemożliwia wykonanie badania. Natomiast, aby dokonać badania szczelności dachu odwróconego, trzeba najpierw usunąć izolację termiczną, ziemię lub żwir, aby sonda pomiarowa mogła poruszać się przy izolacji, a gaz rozchodził się pod nią.
Symulator mgły i dymu Trotec FS200 jest najbardziej kompaktowym i najlżejszym w swojej klasie sprzętem, dzięki czemu można korzystać z niego nawet w wąskich przejściach. Ten model symulatora można bez problemów dostosować do indywidualnych potrzeb, gdyż do wytwarzania mgły używane są zewnętrze mocne turbiny oraz pompa płynu FS200, które można ustawić w sposób ciągły, na gęsty biały dym bez konieczności podgrzewania. Należy podkreślić, że dodatkowo zużycie płynu FS200 jest bardzo niskie. Odpowiednie mocowanie kanistra daje możliwość zwiększenia powierzchni podparcia urządzenia i zapewnia stabilność na nierównych powierzchniach. Jest to niezastąpione urządzenie nowej generacji z funkcją zerowania tła, możliwością automatycznej kalibracji, opcją ustawiania progów alarmów, a dzięki umieszczeniu panelu sterowania pod odchylaną osłoną jest on zabezpieczony przed uderzeniami.
Dzięki nam szybko, skutecznie i sprawnie sprawdzisz szczelność swojego dachu.