Dachy zielone

Dachy zielone

TermoDach zapewnia klientom wysokiej jakości materiały przeznaczone do konstrukcji zielonych dachów, trawników na dachach oraz ich systemów. Nasza firma zapewnia kompleksową obsługę dachów z roślin: zaprojektowanie zielonego dachu lub tarasu, opracowanie położenia antykorzennej izolacji dachu, montażu płyt tarasowych, aranżacji przestrzeni oraz konsultacja projektu klienta.

Budowa dachu zielonego

Dachy zielone mają konstrukcję dachu odwróconego, czyli warstwa izolacji termicznej umieszczona jest ponad izolacją przeciw wodną. Taki właśnie układ warstw sprawia, że warstwa hydroizolacyjna pracuje w stałej temperaturze (zbliżonej do panującej wewnątrz budynku), a warstwa termoizolacji stanowi jej dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem warunków atmosferycznych.

Ogród na dachu Wrocław

Dachy z naturalną zielenią można umieszczać na budynkach nowych oraz już istniejących, należy jednak pamiętać o dostosowaniu obiektu do dodatkowych obciążeń. Konstrukcja takiego dachu musi być: lekka, stabilna, zapewniać równowagę termiczną i hydrologiczną.

Poszczególne warstwy dachów z roślin mają następujące składowe

  • izolację przeciwwilgociową (hydroizolacyjną), która charakteryzuje się wodoszczelnością, odpornością na ściskanie i przerastanie korzeniami, hydrolizą i wytrzymałością biologiczną. Tutaj najlepiej sprawdzają się membrany EPDM lub folie z polietylenu PE-HD,
    izolację termiczną, która chroni wnętrze obiektu przez stratami ciepła,
  • warstwę przeciwkorzenną, która może się składać z kilku warstw. Chroni ona warstwę hydroizolacji przed przerastaniem korzeni, uszkodzeniami mechanicznymi i zabezpiecza przed uszkodzeniami podczas budowy oraz użytkowania,
  • warstwę drenażową, która pozwala na odprowadzenie nadmiaru wody opadowej do systemu retencyjnego bądź też spustami dachowymi poza budynek. Służy również zabezpieczeniu warstw glebowych przed przesychaniem oraz je napowietrza,Warstwa drenażowa musi być wykonana z materiału niestanowiącego ograniczenia dla korzeni roślin (lawa wulkaniczna, keramzyt, pumeks, specjalne maty drenażowe). Materiałem nadal często stosowanym, ale niepolecanym ze względu na duży ciężar i małą zdolność gromadzenia wody, jest żwir,
  • warstwę filtrującą, która służy do oczyszczania wody przenikającej do niżej położonych warstw,
  • warstwę wegetacyjną, która stanowi podłoże zapewniające roślinom warunki do prawidłowego rozwoju.

System odprowadzenia nadmiaru wody z dachu

System odprowadzenia nadmiaru wody z dachu, czyli wpusty wewnętrzne i zewnętrzne, rynny dachowe i przelewy awaryjne. Dla powierzchni dachów z odwodnieniem wewnętrznym stosowane są minimum dwa odpływy lub jeden wpust przelewowy, niezależnie od wielkości dachu.

  • nawierzchnie piesze i pieszo-jezdne – są często układane na dachach użytkowych. Dzięki wykorzystaniu wytrzymałych na ściskanie płyt drenujących łączy się powierzchnie zielone z utwardzanymi (np. kostką brukową). Nawierzchnie, po których ma się odbywać ruch pojazdów mechanicznych, muszą mieć uwzględnione obciążenia statyczne, wywoływane przez hamowanie, skręcanie i przyspieszanie pojazdów;
  • zazielenienie – jest dobierane w zależności od typu układu, czyli są to gatunki wymagające minimalnej pielęgnacji oraz niewielkiej przestrzeni do rozwoju korzeni (mchy i trawy), albo wykorzystuje się drzewa i krzewy, a nawet skonstruowanie oczka wodnego. Należy pamiętać, że roślinność na dachu znacznie częściej narażona jest na niekorzystne warunki środowiska (porywy wiatru, wysoka temperatura powietrza), które powodują zwiększenie utraty wody.

Dachy zielone – ograniczenia

Ograniczeniem dla dachów zielonych jest przede wszystkim nośność konstrukcji obiektu, na którym one powstaną. Należy wtedy uwzględnić obciążenia od wszystkich warstw układu nasączonych wodą wraz z ciężarem objętościowym zieleni, należy uwzględnić również obciążenie śniegiem.

Dachy zielone – utrzymanie

Jak należy dbać o dachy zielone? Wyróżnia się 3 fazy ich pielęgnacji: powykonawcza, w stadium rozwoju i zachowawcza.

  • Powykonawcza ma na celu zapewnienie prawidłowego wzrostu roślin i rozpoczyna się po ich posadzeniu roślin i trwa ok. roku, aż do odbioru i ekspertyzy technicznej dachu. Ta faza obejmuje: nawadnianie początkowe podczas kiełkowania nasion i wzrostu roślin, usuwanie chwastów, koszenie, nawożenie, dosiewanie lub dosadzanie roślin w pustych miejscach, uzupełnianie substratu, czyszczenie elementów systemu odprowadzania wody, itp.
  • W stadium rozwoju jest kontynuacją poprzedniej fazy (lub w przypadku jej pominięcia staje się pierwszą) i wykonuje się ją do momentu osiągnięcia odpowiedniego stopnia rozwoju roślin oraz pokrycia zielenią 90% powierzchni dachu.
  • Zachowawcza natomiast polega na utrzymaniu osiągniętego poziomu rozwoju roślin.

Dachy zielone typu ekstensywnego

Dachy zielone typu ekstensywnego nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, poza cyklicznym koszeniem bądź pieleniem. Należy pamiętać, że ogrody na dachach potrzebują regularnego nawadniania. Koszty nawadniania w przypadku dużych powierzchni są wysokie i dlatego w celu zoptymalizowania zużycia wody, stosuje się wtedy dodatkowe sterowniki (np. czujniki deszczu czy wilgotności substratu).