JAK PRAWIDŁOWO USZCZELNIĆ TARAS?

Taras, przestronny balkon to praktyczna, niezwykle użyteczna część naszych domów. Najbardziej doceniamy ją w okresie wiosenno – letnim. Dzięki niemu możemy delektować się piękną pogodą, wypoczywać na świeżym powietrzu w otoczeniu swojego domu. Budowa tarasu nie jest prosta. Wymaga wiedzy, doświadczenia i użycia wysokiej jakości materiałów, które zapewnią dostateczną ochronę przed wilgocią, promieniowaniem UV. Taras bowiem przez cały rok narażony jest na działanie wilgoci o wiele bardziej, niż reszta konstrukcji budynku.
Dziś zajmiemy się uszczelnianiem tarasu. Poznamy sposób na właściwe odprowadzenie nadmiaru wody, wilgoci z powierzchni tarasu. To przyczyni się zarówno do wydłużenia żywotności konstrukcji, jak i zwiększy ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, procesami rozkładu.


​DLACZEGO TRZEBA USZCZELNIAĆ TARAS?

Ze względu na wysuniętą na zewnątrz konstrukcję taras narażony jest na niszczące działanie czynników atmosferycznych bardziej niż jakakolwiek inna część budynku. Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią prowadzić może do korozji płyt balkonowych i przemarzania stropów pod tarasami.
Właściwe uszczelnienie konstrukcji redukuje nie tylko przedostawanie się wilgoci w głąb, ale również zmniejsza występowanie mostków cieplnych, które w połączeniu z wodą wpływają na większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych.


​METODY USZCZELNIANIA KONSTRUKCJI TARASÓW

Biorąc pod uwagę obecne osiągnięcia techniki budowlanej, podczas budowy tarasu możemy zdecydować się na jeden z dwóch sposób uszczelniania tarasu:

  • Powierzchniowy
  • Drenażowy.

Układ drenażowy cechuje się dość skomplikowaną konstrukcją. Wymaga okresowego czyszczenia warstwy drenującej z zalegających naturalni osadów. Układ ten tworzy specjalna hydroizolacja odprowadzająca wodę, którą umieszcza się albo na warstwie spadkowej, albo na płycie konstrukcyjnej. Warstwą hydroizolacyjną mogą być:

materiały bezspoinowe:

  • szlam,
  • masa polimerowo­‑bitumiczna – tzw. masa KMB,

materiały rolowe:

  • membrana samoprzylepna,
  • papa termozgrzewalna,
  • folie z tworzyw sztucznych.

Następnym etapem jest odpowiednie ułożenie warstwy drenującej oraz warstwy użytkowej. Najbezpieczniej z punktu widzenia sprawności instalacji drenującej dobór tych materiałów pozostawić ekipie montażowej. Materiały wykończeniowe jakie będziemy mogli użyć na tarasie ściśle zależą od użytego materiału w warstwie drenującej.
Wykończenie powierzchni tarasu uszczelnianego metodą drenującą może być z różnych materiałów. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • płyty kamienne,
  • płytki betonowe,
  • płytki ceramiczne.
  • płukane kruszywo kamienne.


POWIERZCHNIOWY SPOSÓB USZCZELNIANIA TARASÓW

W porównaniu z metodą drenażową jest to sposób o wiele szybszy w budowie, prostszy obarczony mniejszym ryzykiem błędu konstrukcji. W tym przypadku woda zostaje odprowadzona dzięki użyciu np. specjalistycznych wykładzin ceramicznych. Aby uniknąć gromadzenia się nadmiaru wody pod okładziną ceramiczną, stosuje się tzw. uszczelnienie zespolone (podpłytkowe). Uszczelnienie podpłytkowe polega na połączeniu wspomnianej wykładziny ceramicznej z hydroizolacją. Sprawność, funkcjonalność tego rozwiązania zależy w dużej mierze od poprawnie wykonanego montażu hydroizolacji tarasu.