To „przedłużenie” domu: idealne miejsce na rodzinne śniadanie w promieniach słońca, ale też kolację przy świecach lub spotkanie z przyjaciółmi. Mówi się, że taras jest jak zewnętrzny salon, w związku z czym pełni funkcję wypoczynkową, ale i reprezentacyjną. Przyjrzyjmy się bliżej solidnym tarasom utrzymanym w nowoczesnym stylu.
Elegancki i ponadczasowy charakter tarasu można uzyskać, kierując się zasadą „less is more”, czyli „mniej znaczy więcej”. Minimalizm i prostota to kluczowe cechy nowoczesnych obiektów. Użycie wysokiej jakości materiałów, geometryczne kształty, monochromatyzm i konsekwentny dobór mebli i akcesoriów – to najważniejsze czynniki decydujące o charakterze nowoczesnego tarasu. Celem jest uzyskanie spójnego efektu, bez wrażenia chaosu i przesady. Wybierając taki styl aranżacji, nie trzeba rezygnować z zielonych akcentów. Rośliny oraz doniczki, w których je umieścimy, powinny jednak być zgodne z obranym kierunkiem: zamiast wielu mniejszych doniczek, lepiej postawić na kilka okazałych egzemplarzy w prostych donicach utrzymanych w stonowanych odcieniach.
PODŁOGA NA NOWOCZESNY TARAS: MEMBRANA PVC
Podłoga jest ważną częścią wnętrza, zarówno w aspekcie technicznym, jak i wizualnym. Tarasy pod tym względem nie odbiegają od pokoi dziennych. Różnicę stanowi wpływ warunków atmosferycznych; z uwagi na nie tarasom stawiane są jeszcze wyższe kryteria wytrzymałości. Inwestorzy poszukujący estetycznych i nowoczesnych, a przy tym trwałych rozwiązań, powinni zwrócić uwagę na pokrycia tarasowe z membraną PVC. Główne zalety membran wykonanych z PVC to: paroprzepuszczalność (dzięki czemu taras może „oddychać), wysoka odporność na promieniowanie słoneczne oraz temperatury, a także bardzo dobra szczelność i długa żywotność. Membrany nie wydzielają przykrych zapachów, nie emitują także szkodliwych oparów, a ich konserwacja jest nieskomplikowana. Firma dekarska zajmująca się montażem takiego pokrycia nie musi korzystać z otwartego ognia do zgrzewania spoin, ryzyko pożaru jest więc zminimalizowane. Co ciekawe, membrany mogą być stosowane także na dachach, montuje się je nawet zimą. Inwestor wybiera kolor powłoki, który odpowiada projektowi i koresponduje z bryłą budynków oraz elementami małej architektury ogrodowej.