PROJEKT TARASU – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Projekt każdego domu powinien uwzględniać również taras, który należałoby potraktować z należytą starannością. Jego realizację warto zlecić firmie Szczelny Taras zajmującej się tego rodzaju wykonawstwem. Właściwy taras to przestrzeń, która pozwala spędzić dobrze czas na świeżym powietrzu. Może znajdować się na dachu, piętrze, z boku domu, przy ogródku. Wszystko zależy od warunków naszej posesji. 

​Pod określeniem odpowiedniego tarasu, kryje się aranżacja, która znacząco podnosi walory estetyczne domu, lub która wpisuje się w ogólną charakterystykę przestrzeni, ale także zwiększa funkcjonalność pewnych części. Na taras wychodzimy zaczerpnąć powietrza, podziwiać okolicę lub własny ogród. Idziemy usiąść, zrelaksować się, zrobić grilla czy wypić herbatę. Możemy zaprosić gości, a także wygospodarować przestrzeń dla naszych kwiatów. Właściwie wykonany jest gwarancją naszej satysfakcji. Aby taki był, konieczne jest wykorzystywanie najlepszej jakości materiałów hydroizolacyjnych, desek itd. Powinien on także być maksymalnie funkcjonalny, żeby poruszanie się po nim było komfortowe. Wymaga to jednak właściwego rozplanowania, w którym z chęcią pomogą nam różni doradcy.

PROJEKT TARASU

Projekt tarasu jest tym, co warunkuje jego poprawną realizację. Musi być wolny od błędów i wad. Od czego jednak należy go zacząć? Pierwszym krokiem jest rozplanowanie, gdzie miałby się znaleźć. Jeśli nie mamy ogrodu, ale mamy płaski dach, to możemy go zrealizować tam. Drugim krokiem jest ocena powierzchni, na której miałby być wykonany. Jeśli będzie on ulokowany na naszym domu, będzie wymagał zastosowania hydroizolacji. Inną sprawą jest montaż na ogrodzie. Należy zastanowić się, jak dużą przestrzeń chcemy wygospodarować. I w ten oto sposób powstaje zarys projektu na kartce. Kolejną sprawą są dodatkowe elementy w postaci schodów, jeśli chcemy mieć zejście z tarasu na ogród, oświetlenie oraz pergola tarasowa, stała lub rozkładana. Od nas zależy też, czy chcemy, aby podłoga była drewniana, lub żeby była to betonowa wylewka wykończona np. płytkami. Projekt warto jednak skonsultować ze specjalistami. Ważne, aby był przemyślany. Niekiedy upatrzone i ciekawe rozwiązania, dla nas się nie sprawdzą, lub też z perspektywy czasu będą nieopłacalne. O ile dekoracje zawsze będzie można zmienić, o tyle samo wykonanie fundamentów jest już sprawą odrębną. Właściwe ich przygotowanie, solidne i trwałe da nam efekt na wiele lat. Wykończyć go można w całości w drewnie. Można zostawić przestrzeń otwartą lub postawić balustrady z drewna, metalu lub szkła. Te będą szczególnie potrzebne, gdy zapraszamy gości z dziećmi, lub sami je mamy. Wszelkiego rodzaju bariery stanowią formę zabezpieczenia przed wypadnięciem, jak również pozwalają zawiesić np. donicę z kwiatami lub jakiś inny element. Projekt tarasu to również rozplanowanie koncepcji. Nieważne co chcemy tam robić, ważne, aby wygodnie się można było po nim poruszać, a nic nie zawadzało. Wszystko powinno mieć swoje miejsce. A jeśli do tego wpasowuje się w całość koncepcji, to jeszcze lepiej.