JAK PRAWIDŁOWO URZĄDZIĆ NOWOCZESNY TARAS?
WYGODA UŻYTKOWANIA
KWIATY I MEBLE
DONICZKI I LAMPY
PŁYWAJĄCY TARAS – ZALETY BUDOWY
JAKIE SĄ ZALETY TARASU PŁYWAJĄCEGO?
- Bezpieczeństwo korzystania z tarasu – odpływ wody jest swobodny oraz szybkie schnięcie płyt dzięki ciągłej cyrkulacji powietrza, a w efekcie wyeliminowanie powstawania kałuż szczególnie niebezpiecznych w okresie zimowym;
- Łatwy montaż i demontaż – montaż przebiega szybko i sprawnie i szybko. Regulacja wspornika ułatwia wypoziomowanie oraz bezproblemowe wykonanie, także na nierównej powierzchni. Demontaż jest bezproblemowy;
- Trwałość – duża wytrzymałość i nośność wsporników umożliwia montaż ciężkich konstrukcji,
- Łatwość utrzymania w czystości tarasu – przy opadach taras możemy czyścić myjką ciśnieniową;
- Mniejszy ciężar posadzki – nie używając warstw zaprawowych, zmniejsza się ciężar posadzki, redukując koszty jej wykonania. Pływający taras jest nowoczesną konstrukcją, dzięki której możemy je budować, także w najbardziej niedostępnych miejscach, bez obciążania budynku.
W JAKI SPOSÓB WYKONUJE SIĘ PŁYWAJĄCE TARASY?
CO TO JEST PŁYWAJĄCY TARAS?
DEFINICJA
WYZWANIA MONTAŻU TARASU PŁYWAJĄCEGO
MONTAŻ KONSTRUKCJI
ZALETY PŁYT KOMPOZYTOWYCH
Jak widać pływające tarasy to nowoczesne konstrukcje, dzięki którym można je budować nawet w najbardziej niedostępnych miejscach, bez jednoczesnego obciążania budynku. Jeśli są Państwo zainteresowani tą technologią, serdecznie zapraszamy do kontaktu.
NAPRAWA PRZECIEKAJĄCEGO TARASU – DLACZEGO WARTO WYNAJĄĆ FIRMĘ?
Taras jest często przedłużeniem salonu. Podnosi komfort życia. Sprawia, że wypoczynek na świeżym powietrzu można połączyć ze spożywaniem posiłków w otoczeniu zieleni, śpiewu ptaków. Problem pojawia się w momencie, kiedy taras zaczyna przeciekać. Gromadząca się woda, która zdarza się, że przecieka do budynku to nie tylko nieestetyczne zacieki, ale również ryzyko rozwinięcia się pleśni, grzybów i tym samym problemów ze zdrowiem.
NA CZYM POLEGA NAPRAWA PRZECIEKAJĄCEGO TARASU?
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że celem usunięcia przyczyny przeciekania tarasu, trzeba dokonać ingerencji w konstrukcje tarasu, a czasem i budynku. Niekiedy mimo braku wiedzy, doświadczenia w budowlance podejmujemy się samodzielnej naprawy przeciekającego tarasu, ryzykując nie tylko większe problemy z cieknącym tarasem, ale i poważne uszkodzenia konstrukcji tarasu.
Niewielu z właścicieli tarasu, śmiemy twierdzić, że raczej żaden z nich – stale śledzi z wypiekami na twarzy nowinek technologicznych w branży budowlanej, a raczej zgłębia niektóre tematy w zakresie interesujących go zagadnień – pod warunkiem, że wie, czego szuka. Chodzi o to, że nie wiedząc o istnieniu danego rozwiązania technologicznego, nie przyjdzie osobom spoza branży sprawdzać szczegóły danej metody np. izolacji przed przeciekaniem, gdyż najzwyczajniej w świecie nie ma o tym pojęcia. Nie ma w tym nic złego, to normalna rzecz. Każdy z nas jest fachowcem w innej dziedzinie. Naszą domeną są tarasy. Dlatego słysząc o przeciekaniu tarasu, zamiast sięgać po kielnie, szykować się do niszczenia elewacji, konstrukcji tarasu – sięgamy po membrany z PCV.
CZYM SĄ MEMBRANY PCV STOSOWANE DO NAPRAWY TARASÓW?
Samodzielna naprawa tarasu może skończyć się fatalnie. Zamiast prowadzić uciążliwe rozbiórki, zlecając nam naprawę, oszczędności będą wielowymiarowe. Do głównych zalet naprawy przecierającego tarasu przez profesjonalistów z użyciem membran PCV należy zaliczyć przede wszystkim 100% skuteczności działań, krótki czas napraw i całkowite pozbycie się nagromadzonej wilgoci z domu. Membrany PCV mogą być stosowane na istniejącą konstrukcję tarasu, nie przepuszczają wody, są odporne na uszkodzenia, a jednocześnie umożliwiają odparowanie wilgoci, znajdującej się pod nimi. Naprawa tarasu z zastosowaniem membran jest nie tylko czysta, ale nie wymaga stosowania ognia, czy substancji bitumicznych celem jej połączenia. Łączenie membrany odbywa się z użyciem gorącego powietrza.
Pewnie część z was zaczyna kombinować, że skoro do uszczelnienia tarasu wystarczy membrana PCV, to naprawa przeciekającego tarasu może być wykonana samodzielnie. Cóż, może i może. Jednak odradzamy samodzielne układanie membran PCV na tarasie. Tu potrzebna jest praktyka i doświadczenie. Ważne jest bowiem, aby membrana była odpowiednio naprężona. Zbyt mocne naprężenie, czy też zbyt słabe względem krzywizny konstrukcji tarasu sprawi, że membrana nie będzie spełniała swej funkcji.
JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ IZOLACJĘ NA TARAS?
Posiadanie własnego tarasu to marzenie wielu osób. Musi być on jednak odpowiednio zaizolowany, aby służył przez wiele lat, pomimo narażenia na działanie niszczących warunków atmosferycznych. Jak więc wykonać hydroizolację tarasu, aby była naprawdę solidna?
HYDROIZOLACJA Z MEMBRAN PVC
Obecnie istnieje wiele różnych sposobów na uszczelnienie tarasów, nie wszystkie jednak są równie niezawodne, co membrany PVC, które stosujemy również w ramach naszej działalności. Takie hydroizolacje tarasów są przede wszystkim znakomitą ochroną przed wilgocią, co zabezpiecza przed przeciekami. Warto wspomnieć również o ich odporności na rozmarzanie podłoża, co po krótkim czasie mogłoby doprowadzić do odpadania płytek ceramicznych i uszkodzenia konstrukcji tarasu.
Montaż membrany PVC zabezpiecza także przed powstawaniem wilgoci. Wynika to z tego, że membrana mocowana jest mechanicznie i następnie zgrzewana strugą gorącego powietrza. Dodatkowo na obrzeżach montuje się listwy systemowe, co również zapewnia szczelność takiej hydroizolacji.
HYDROIZOLACJA Z MEMBRAN EPDM
Kolejnym sposobem na zaizolowanie tarasu jest zastosowanie membrany EPDM. Jest to polimerowe tworzywo sztuczne, które jest odporne na warunki atmosferyczne oraz elastyczne nawet w niskich temperaturach. Głównie dzięki tym czynnikom doskonale sprawdza się w przypadku wykonywania izolacji tarasowej, która musi być niezawodna.
NAJLEPSZA IZOLACJA NA TARAS? TYLKO ZE SPECJALISTAMI
Niezależnie od użytej technologii, nie będzie można liczyć na niezawodność hydroizolacji, jeśli montażem zajmą się laicy. Podstawą jest bowiem nie tylko znajomość materiałów, ale też odpowiedniego dostosowania ich do warunków oraz projektu budynku. Ten ostatni jest ważny zwłaszcza wtedy, gdy taras ulokowany jest nad powierzchnią użytkową. Wówczas jakiekolwiek błędy w wykonaniu hydroizolacji, mogłyby grozić powstawaniem zacieków i pleśni oraz skutkować drogimi remontami.
Wybierając izolację warto również zainwestować w lepsze materiały, które będą gwarancją jakości. Także pozwoli to uniknąć problemów w miarę użytkowania tarasu i tym samym wykluczyć konieczność napraw. Oczywiście najlepsze materiały doradzą fachowcy w tym zakresie, którzy po poznaniu charakterystyki tarasu, będą w stanie odpowiednio je dobrać
PROJEKT TARASU – OD CZEGO ZACZĄĆ?
Projekt każdego domu powinien uwzględniać również taras, który należałoby potraktować z należytą starannością. Jego realizację warto zlecić firmie Szczelny Taras zajmującej się tego rodzaju wykonawstwem. Właściwy taras to przestrzeń, która pozwala spędzić dobrze czas na świeżym powietrzu. Może znajdować się na dachu, piętrze, z boku domu, przy ogródku. Wszystko zależy od warunków naszej posesji.
Pod określeniem odpowiedniego tarasu, kryje się aranżacja, która znacząco podnosi walory estetyczne domu, lub która wpisuje się w ogólną charakterystykę przestrzeni, ale także zwiększa funkcjonalność pewnych części. Na taras wychodzimy zaczerpnąć powietrza, podziwiać okolicę lub własny ogród. Idziemy usiąść, zrelaksować się, zrobić grilla czy wypić herbatę. Możemy zaprosić gości, a także wygospodarować przestrzeń dla naszych kwiatów. Właściwie wykonany jest gwarancją naszej satysfakcji. Aby taki był, konieczne jest wykorzystywanie najlepszej jakości materiałów hydroizolacyjnych, desek itd. Powinien on także być maksymalnie funkcjonalny, żeby poruszanie się po nim było komfortowe. Wymaga to jednak właściwego rozplanowania, w którym z chęcią pomogą nam różni doradcy.
PROJEKT TARASU
Projekt tarasu jest tym, co warunkuje jego poprawną realizację. Musi być wolny od błędów i wad. Od czego jednak należy go zacząć? Pierwszym krokiem jest rozplanowanie, gdzie miałby się znaleźć. Jeśli nie mamy ogrodu, ale mamy płaski dach, to możemy go zrealizować tam. Drugim krokiem jest ocena powierzchni, na której miałby być wykonany. Jeśli będzie on ulokowany na naszym domu, będzie wymagał zastosowania hydroizolacji. Inną sprawą jest montaż na ogrodzie. Należy zastanowić się, jak dużą przestrzeń chcemy wygospodarować. I w ten oto sposób powstaje zarys projektu na kartce. Kolejną sprawą są dodatkowe elementy w postaci schodów, jeśli chcemy mieć zejście z tarasu na ogród, oświetlenie oraz pergola tarasowa, stała lub rozkładana. Od nas zależy też, czy chcemy, aby podłoga była drewniana, lub żeby była to betonowa wylewka wykończona np. płytkami. Projekt warto jednak skonsultować ze specjalistami. Ważne, aby był przemyślany. Niekiedy upatrzone i ciekawe rozwiązania, dla nas się nie sprawdzą, lub też z perspektywy czasu będą nieopłacalne. O ile dekoracje zawsze będzie można zmienić, o tyle samo wykonanie fundamentów jest już sprawą odrębną. Właściwe ich przygotowanie, solidne i trwałe da nam efekt na wiele lat. Wykończyć go można w całości w drewnie. Można zostawić przestrzeń otwartą lub postawić balustrady z drewna, metalu lub szkła. Te będą szczególnie potrzebne, gdy zapraszamy gości z dziećmi, lub sami je mamy. Wszelkiego rodzaju bariery stanowią formę zabezpieczenia przed wypadnięciem, jak również pozwalają zawiesić np. donicę z kwiatami lub jakiś inny element. Projekt tarasu to również rozplanowanie koncepcji. Nieważne co chcemy tam robić, ważne, aby wygodnie się można było po nim poruszać, a nic nie zawadzało. Wszystko powinno mieć swoje miejsce. A jeśli do tego wpasowuje się w całość koncepcji, to jeszcze lepiej.
POKRYCIA TARASOWE Z MEMBRANY PVC
ZALETY MEMBRAN
Membrany z PVC są znakomitym materiałem do remontów i renowacji tarasów. Mogą być używane na istniejące pokrycia, zwykle bez konieczności ich usuwania. Układa się je, łącząc poszczególne fragmenty przez podgrzanie gorącym powietrzem. Nie pojawia się więc ryzyko pożaru ani nieprzyjemne zapachy. Co istotne, membranę PVC łatwo dopasować do różnych kształtów czy różnic poziomów. Można więc je stosować na dachach o skomplikowanej budowie. Membrany z PVC są również niezwykle lekkie. Ich wykorzystanie nie obciąża dodatkowo dachu, przez co nadają się świetnie do remontów budynków z niewielką nośnością dachu. Wielką zaletą jest także duża wytrzymałość membran na zmieniające się warunki pogodowe, w tym na duże nasłonecznienie.
JAK NAPRAWIĆ PRZECIEKAJĄCY TARAS?
METODY NAPRAWY NIESZCZELNEGO TARASU
Istnieją nowoczesne metody uszczelniania tarasów przy wykorzystaniu membran z PVC. Membrany są specjalnymi powłokami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Są dość cienkie i bardzo lekkie, a przy tym niezwykle wytrzymałe. Ich struktura może być wzmocniona dodatkowymi materiałami, np. włóknem szklanym, zapewniając bardzo dużą odporność na uszkodzenia. Naprawa tarasu przy wykorzystaniu membran jest najkorzystniejszym wyjściem z sytuacji z wielu powodów.
Membrany są całkowicie wodoszczelne, jednak ich konstrukcja zapewnia możliwość odparowania wilgoci zgromadzonej pod nimi. Naprawiane konstrukcje mogą więc być w naturalny sposób osuszane. Membrany PVC mogą być układane bez konieczności demontowania starych powłok, co nie tylko skraca czas prowadzenia robót i zmniejsza ich uciążliwość, ale także znacznie ogranicza ich koszt. Co równie ważne, naprawa tarasu z wykorzystaniem membrany PVC jest prowadzona bez konieczności używania otwartego ognia lub substancji bitumicznych o nieprzyjemnym zapachu, ponieważ do łączenia materiału używa się gorącego powietrza. Uszczelnianie tarasów za pomocą membran PVC jest najszybszą i najskuteczniejszą metodą likwidacji przecieków.
NA CZYM POLEGA HYDROIZOLACJA TARASU?
HYDROIZALACJA TARASU – CHARAKTERYSTYKA
Następnym krokiem jest montaż elementów blacharskich, do których można zaliczyć narożniki oraz profile, by finalnie nałożyć warstwę hydroizolacyjną. Kolejnym krokiem jest nałożenie oraz dokręcenie na nią blaszanych elementów. Warto mieć na uwadze, że powinno się to odbywać jeszcze, kiedy masa jest świeża. W przypadku, kiedy pojawią się szczeliny, należy je wypełnić silikonem, natomiast kolejną warstwę hydroizolacji ułożyć w narożnikach w pakiecie z taśmą uszczelniającą. Po tych działaniach, gdy taśma już została zainstalowana, należy nałożyć pierwszą warstwę izolacyjną na całym obszarze tarasu, a po kilku godzinach następną. Wykończenie powinno nastąpić po 24 godzinach od nałożenia drugiej warstwy hydroizolacji.
Szczególną popularnością wśród procesu hydroizolacji cieszą się produkty, które są urozmaicone przez polimery. Jest to spowodowane faktem, że są niezwykle wytrzymałe i odporne w stosunku do złych warunków atmosferycznych.